המלאי – אחת ההוצאות הגדולות של כל עסק

אם תהיתם מדוע מדובר בהוצאה גדולה, התשובה לכך היא שלא מדובר רק על ההשקעה הכספית הנדרשת לקניית המלאי אלא גם על אחסון המלאי ובהתאם לכך גם הפעלת בעלי מקצוע כמו מחסנאים למשל. על כן, יש לשים לב טוב מאוד לתכנון המלאי או במילים אחרות, לעיתוד המלאי.

אם ננסה להגדיר מה זה עיתוד מלאי, נוכל להגדיר אותו כתכנון המלאי והבאתו לעסק במועד הכי קרוב לייצורו. כמו כן, בתהליך הזה, ננסה גם להקטין עלויות נוספות. תכנון כזה יכול להיות קריטי ומשמעותי. אם לא יבוצע תכנון טוב וכמו שצריך, הרי שהדבר יכול לפגוע במכירות ובכלל בלקוחות שלנו.

ההמלצה היא שכאשר מבצעים תכנון מלאי או עיתוד מלאי, יש צורך להתחשב בכל הפרמטרים הללו במקביל: חסכון בעלויות הרכישה, חסכון בעלויות האחסון, יכולת אחסון ושמירה על שלמות המלאי.

שגיאות בעיתוד מלאי

יכולות להיות לא מעט שגיאות הקשורות לחיזוי המלאי. הן יכולות להשפיע על קצב הייצור של המוצרים או לצור מצב בו אין מקום לאחסון אותם המוצרים (זאת משום ששטח האחסון שהוזמן קטן מדי). מעבר לכך, הדבר גם יכול להשפיע על גיוס עובדים מתאימים – שכן אם יש יותר מדי מלאי לייצר, נצטרך הרבה עובדים ואם יש פחות – נצטרך פחות עובדים. במקרה של שגיאה בחיזוי, יכול להיות מצב בו יש הרבה עובדים אבל אין מספיק מלאי לייצר. כך גם לגבי המוצרים שיוזמנו, אם נזמין הרבה מדי מוצרים (והם יהיו פגי תוקף או לא בשימוש), הדבר יכול לפגוע בתזרים המזומנים של החברה.

מעתד מלאי

אם תיקחו בעל מקצוע והסמכה, שתפקידו הוא מעתד מלאי, הוא ידע לשקלל את כל הפרמטרים שהוזכרו לעיל ולמקסם את הפעילויות  הנדרשות על מנת שהתהליך יהיה מוצלח ביותר. למעשה, כיום בזכות השימוש במערכות ה-ERP, שהינן תומכות בתכנון המלאי, ניתן לתזמן את הגעת המלאי בצורה הכי טובה ואופטימאלית. ברגע שמשלבים את הניסיון והידע של מעתד המלאי ואת השימוש במערכות ה-ERP, אפשר להגיע לתוצאות מצוינות בכל הקשור לתכנון המלאי. לכן, לא כדאי לחסוך כסף בנושא הזה ויש לפנות לחברות המתאימות המספקות את השירות. חברות כאלה בדרך כלל מתעסקות בכל הנושאים הקשורים לייעוץ לוגיסיטי ועל כן, יש להן את אנשי המקצוע המתאימים לביצוע העבודה. אלו בעלי ניסיון והתמחות בתחום הלוגיסטיקה.

 

05467482142