מלאי במפעלים גדולים

אם יש לכם מפעל או שאתם עובדים באחד כזה, דעו שאחת ההוצאות המשמעותיות ביותר היא המלאי. מה הכוונה? בנוסף לעלויות רכישת המלאי, יש גם את עלויות האחסון של המלאי. עלויות אלו הן די גבוהות ואם לא מתכננים נכון את המלאי, הדבר עשוי לעלות הרבה כסף לבעלי המפעל. לכן, מה שצריך לעשות מבעוד מועד הוא תהליך של עיתוד מלאי.

למעשה, עיתוד המלאי הוא תכנון המלאי. מדובר על כך שיש להביא את המלאי למפעל, במועד הכי קרוב לייצור. כך ניתן להקטין את העלויות הקשורות לזמן בו יוחזק המלאי במפעל וכמו כן לעבודת המחסנאים. הדוגמה הכי טובה להמחיש את התהליך היא על ידי בניית בניין. הקבלן מביא מדי יום, את הבלוקים הנדרשים לבניית הבניין ולא מביא את כל הכמות בבת אחת. אותו קבלן מבצע גם הוא תהליך של תכנון מלאי.

פרמטרים לעיתוד מלאי

כאשר עוסקים בתכנון מלאי או עיתוד מלאי, יש להתחשב בכל הפרמטרים הללו: חסכון בעלויות הרכישה, חסכון בעלויות אחסון, יכולת אחסון ושמירה על שלמות המלאי. לשם כך, בכל מפעל המחזיק מלאי, יש איש מקצוע שתפקידו הוא מעתד מלאי. זה משקלל את כל הפרמטרים ויודע להוציא מהם את המקסימום. כך שבסופו של דבר, ההוצאות יפחתו ולא תהיינה עלויות גבוהות. מעתד מלאי, נעזר במערכת כמו ERP. דרך המערכת, ניתן לתזמן מתי יגיע המלאי אל המפעל ולתכנן אותו בהתאם.

חברה חיצונית

לעיתים, למרות שיש איש מקצוע המתעסק בעיתוד המלאי, מומלץ גם להביא את שירותיה של חברה חיצונית המספקת את השירות. בנושא המלאי, ניתן ורצוי ללמוד מהמומחים בתחום. חברה חיצונית תספק לא רק שירות של עיתוד מלאי אלא גם שירות של ניהול מלאי. שני השירותים הללו קשורים זה לזה וחשובים מאוד להתנהלות העסקית. לפני שאתם בוחרים לקחת את שירותיה של חברה מסוימת, מומלץ קודם כל לקרוא עליה המלצות ולבדוק מי הם לקוחותיה. ניתן גם לקחת הצעת מחיר מחברה או חברות נוספות ובהתאם לכך, לשקלל את כל הפרמטרים ולהחליט עם איזו חברה לעבוד.

05467482142